
Bjelovarsko-bilogorska županija ponosno nosi titulu kulturnog središta, a zasluge za to idu Zajednici kulturno-umjetničkih udruga BBŽ, predvođenoj predsjednikom Borisom Abramovićem. Kroz financijsku podršku koju je dobila putem projekta Ministarstva kulture i medija, seminare, radionice i edukacije, Zajednica snažno podupire kulturne udruge te ih povezuje u veliko zajedništvo.
Nakon nedavnih seminara tamburaške glazbe i vokalnog pjevanja, proteklog je vikenda 15. i 16. veljače, u Kulturnom centru Rovišće održan je seminar Dječjeg folklora pod nazivom “Enci, benci na kamenci”.
Voditeljice seminara:
👩🏫 Slavica Moslavac – profesorica etnologije i povijesti
👩🎓 Lana Moslavac – repetitorica seminara
Kroz ovakve projekte i edukacije, kulturno-umjetničke udruge naše županije nastavljaju rasti i razvijati se, čuvajući tradiciju i prenoseći je na nove generacije.
Slavica Moslavac, muzejska savjetnica i etnologinja u mirovini, ali i iskusna folkloristica, istaknula je kako već dugi niz godina izučava bilogorske, moslavačke, posavske i banovinske običaje kroz ples i glazbu.

– Na ovom seminaru Dječjeg folklora predstavljamo dječje igre i brojalice upravo ovog kraja, ali i malo šire, onako kako su zapisane u starim izvorima iz 19. stoljeća i kako su se izvodile. Želimo ih ponovno staviti na pijedestal jer su zaboravljene. Nešto se prenosi s koljena na koljeno, nešto se novo usvaja, ali dosta toga se zaboravi, i ovo je prigoda da se podsjetimo i naučimo.
Moslavac je obišla brojna sela u Hrvatskoj, uspoređujući folklorne običaje kroz pjesmu, ples i glazbu.
– Migracije su uvjetovale promjene u tradiciji. Poslije turskih osvajanja, preko Save je mnogo toga preneseno preko Like, Banovine i Korduna prema Hrvatskom zagorju. Nešto je zadržano, nešto izmijenjeno, i zato imamo puno toga izmiješanog. Primjer je granično područje Bilogore i Slavonije, gdje se ne zna točno čiji su pojedini običaji.
Moslavac je istaknula i kako se u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji politička struktura vrlo pozitivno odnosi prema kulturnoj baštini i tradiciji.
– Sve što im se kaže, oni prihvaćaju jer žele da kultura bude ono što spaja ljude. Kad vam je kapa zdrava i kako treba, i sve ostalo će biti – kazala je.
TRADICIJSKO RUHO
Tema seminara bilo je i tradicijsko ruho, a Moslavac je objasnila kako je temeljno ruho garešničkog, čazmanskog i bilogorskog kraja bijelo.
– Kako radno, tako i svečano i blagdansko. Bijeli lan i pamuk s dodacima poput lajbeka, pregača i bluza. Jedini ukras u boji je pokrivalo glave, koje se razlikuje od mjesta do mjesta.
BOGATSTVO KULTURNE BAŠTINE
Lana Moslavac, repetitorica seminara, dodala je kako mnogi nisu svjesni bogatstva kulturne baštine Hrvatske.

– Hrvatska ima raznolikost u pjevanju, sviranju i glazbalima. Osim tamburice, tu su brojna druga tradicijska glazbala koja su se svirala u Sjevernoj Moslavini i Bilogori, poput četveroglasnih duda, koje mogu proizvesti četiri tona istovremeno.
Također je dodala da joj je posebno drago vidjeti toliko mladih ljudi koji su zainteresirani za očuvanje baštine.
– Njihova strast i predanost daju mi nadu da će se tradicija prenositi još dugo jer na seminaru se ne samo uči, već i dijeli iskustvo. Sudionici razmjenjuju znanja, razgovaraju o izazovima i uspjesima, što je iznimno vrijedno – poručila je Lana Moslavac.
DOMAĆINI SEMINARA
Domaćin seminara bila je Općina Rovišće i KUD Rovišće, a voditeljica KUD-a Marija Smolić istaknula je kako je kulturno-umjetničko društvo osnovano 1987. godine, a veliki zamah doživjelo je od 2012. godine.

– Volimo raditi i svaki edukativni seminar je dobrodošao, a ovaj nam je posebno važan jer ovakvog sadržaja uvijek treba. Bilogora je još nedovoljno istražena kad je riječ o tradiciji i baštini, i zato ćemo nastaviti raditi na njenom očuvanju.
Gabriela Tomić, mlada voditeljica male folklorne skupine u Rovišću, pohvalila je seminar kao priliku za učenje od najboljih.

– Svi smo ovdje iz ljubavi prema folkloru i na mladima je da prenesu te iste osjećaje na sljedeće generacije.
Voditelj KUD-a Bjelovar, Matija Janči, istaknuo je da su seminari ključni za napredak.

– Ja sam 32 godine u folkloru i svaki seminar mi donosi novo znanje. Bez seminara nema napretka, a uz to, oni spajaju KUD-ove, voditelje i stvaraju prijateljstva, što je izuzetno bitno.
Seminar je trajao dva dana, a podršku voditeljicama i sudionicima dao je i načelnik Općine Rovišće, Slavko Prišćan, koji se zahvalio svima koji ulažu u očuvanje kulturne baštine na području Bjelovarsko-bilogorske županije.
